Font Size

Layout

Cpanel

STANOVISKO ZPMP v SR k tragédii v Domove sociálnych služieb Osadné

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike už viac ako 41 rokov presadzuje práva a záujmy ľudí s mentálnym postihnutím a bojuje proti ich diskriminácii. O to viac sa nás dotkla tragická udalosť, ktorá sa 21. decembra 2021 stala v Domove sociálnych služieb v Osadnom. Po vyše tridsiatich rokoch od nežnej revolúcie, od ktorej sme všetci očakávali veľké zmeny najmä v starostlivosti o ľudí s mentálnym postihnutím, sme sklamaní a zároveň pobúrení.

Touto cestou vyslovujeme úprimnú sústrasť nad stratou všetkých nebohých a prajeme ostatným hospitalizovaným skoré uzdravenie.

Umiestňovanie ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím v nevyhovujúcich budovách a priestoroch je realita mnohých zariadení sociálnych služieb na Slovensku. Viaceré zariadenia sociálnych služieb nespĺňajú základné štandardy 21. storočia. To však pre kompetentných, odbornú, ale i laickú verejnosť nie je žiadna nová informácia. 

Riešenie  tohto problému však na Slovensku máme, je ním proces deinštitucionalizácie systému sociálnych služieb, ktorý určila v roku 2011 Stratégia deinštitucionalizácie systému sociálnych služieb a náhradnej starostlivosti v SR. Jej zámerom je vytvorenie a zabezpečenie podmienok pre nezávislý a slobodný život všetkých občanov odkázaných na pomoc spoločnosti v prirodzenom sociálnom prostredí komunity. Deinštitucionalizácia pre ľudí so zdravotným postihnutím ako aj ostatné osoby žijúce v inštitúciách znamená možnosť žiť svoj život podľa svojich predstáv a rozhodovať o ňom.  Pre širokú verejnosť toto slovo zasa znamená prijatie a rešpektovanie ľudí so zdravotným postihnutím ako ľudí, ktorí majú rovnaké ľudské práva a prirodzenú dôstojnosť. 

S procesom deinštitucionalizácie sa na Slovensku začalo, ale realizuje sa veľmi pomaly. 

Niekde je chyba, keď záujem transformovať zariadenia sociálnych služieb je nedostatočný a pritom tak potrebný. Je to len nezáujem či neochota zriaďovateľov? Nepochopenie dôležitosti deinštitucionalizácie, či podceňovanie problému ako takého? Alebo príliš zložitý proces transformácie? 

Koľko bezmocných ľudí ešte bude musieť prísť o život, kým kompetentné orgány budú konať? Máme legislatívu, akčné plány, dokonca aj financie z eurofondov. To, čo nemáme, je ďalší čas, už nemôžeme čakať. 

Žiadame kompetentné orgány a inštitúcie, aby zabezpečili dôstojný život prijímateľov sociálnych služieb a bezpečné pracovné podmienky zamestnancov v zmysle Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.

 

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR je občianske združenie a vyvíja činnosť na území Slovenskej republiky. Vzniklo v roku 1980, združuje 45 miestnych organizácií s počtom členov takmer 10 000 osôb na celom Slovensku. Hlavným cieľom ZPMP v SR je začlenenie ľudí s mentálnym postihnutím do spoločnosti. 

Za Predsedníctvo ZPMP v SR: PhDr. Stefi Nováková, predsedníčka, JUDr. Zuzana Stavrovská, podpredsedníčka, Mgr. Ľubica Vyberalová, podpredsedníčka, členovia predsedníctva: Ing. Dagmar Blažeková, Ágnes Cséfalvay, PhDr. Eva Števková, Ing. Dušan Fabian, Richard Drahovský, JUDr. Maroš Matiaško, LL.M

Kontaktné osoby: PhDr. Stefi Nováková, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., 0948 170 111, PhDr. Iveta Mišová, riaditeľka ZPMP v SR,  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., 0905 709 557

Sledujte nás

Sme aj na sociálnych sieťach.
Sledujte nás a spojte sa s nami!

Sponzor webu:


Ďakujeme za bezplatný webhosting od firmy Websupport

Práve tu je 74 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Nachádzaš sa tu: Home Uč sa, foť a speakuj! Všeobecné STANOVISKO ZPMP v SR k tragédii v Domove sociálnych služieb Osadné