Font Size

Layout

Cpanel

Deň krivých zrkadiel

Deň krivých zrkadiel je jedinečné podujatie, ktoré sa koná vždy druhú nedeľu v júni. Jeho motto znie:

Sme iní, no nie horší. Dovoľte nám žiť s vami, nie vedľa vás!

Pohľad do krivého zrkadla nás mnohokrát zabaví. Vidíme sa v ňom pokrútení, väčší či menší, širokí či úzki, no jednoducho iní, než v skutočnosti. Aj ľudia s mentálnym postihnutím vyzerajú neraz inak, neznamená to však, že sú horší, ako väčšina z nás. Stačí zmeniť uhol pohľadu a uvedomiť si, že tie najkrajšie veci v nás sú voľným okom neviditeľné. Dajú sa len cítiť - a to len vtedy, keď to budeme chcieť.

Deň krivých zrkadiel je dňom ľudí s mentálnym postihnutím. Otvárajú sa nám dvere do ich sveta, spoznávame ich talent, schopnosti, názory... A každý kto chce, sa môže započúvať. V rôznych mestách Slovenska prebiehajú koncerty, predstavenia, tanečné vystúpenia, či rozličné sprievodné podujatia. Neraz máte možnosť zakúpiť si originálne autentické výrobky z dielne ľudí s mentálnym postihnutím - také, aké nemá nik! A čo - to vám i ochotne podarujeme... :)

Chcete vedieť viac?

Atmosféru vám výborne priblížiafotografie. Alebo si môžete prečítať, ako to vyzeralo počas predošlých ročníkov... Najlepšie však bude, ak sa k nám počas nasledujúceho Dňa krivých zrkadiel pripojíte a vychutnáte si s nami všetko, čo tento deň ponúka! ;)

 

Ako to vyzeralo počas predošlých ročníkov?

 

2017

2016

2015

Deň krivých zrkadiel 2015 sa tento rok konal už desiaty krát, a to pod záštitou primátora Hlavného mesta Bratislavy Iva Nesrovnala a starostu mestskej časti Staré mesto Radoslava Števčíka. S heslom "Sme iní, nie horší. Dovoľte nám žiť s vami, nie vedľa vás..." sme i tentokrát pozitívnym príkladom ovplyvňovali postoje verejnosti a odbúravali predsudky voči ľuďom s mentálnym postihnutím.

2014

V Bratislave odštartoval akciu 12. júna od 14.00 hod. bubnový sprievod SHOW CAMPANA BATUCADA, a to z Hviezdoslavovho námestia, pokračujúc po okolitých uliciach. Od 15.00 hod. začal program opäť na Hviezdoslavovom námestí. V úvode sa hosťom prihovorila starostka MČ Bratislava Staré mesto Tatiana Rosová. Súčasťou programu bol  bubnový workshop pod vedením Igora Holku z Campana Batucada, do ktorého sa mohol zapojiť každý, kto nás prišiel podporiť na námestie. Na  benefičnom koncerte vystúpil Jamestown s Itchom Pčelárom a tanečná skupina NajLS s ich hudobným hosťom Egom, ktorý zaspieva svoj letný hit Žijeme len raz. Svoje originálne výrobky ponúkli zamestnanci a klienti domovov sociálnych služieb a chránených dielní z Bratislavy a okolia. Na úspešnom priebehu podujatia a vytváraní pozitívnej a srdečnej atmosféry sa do významnej miery podieľali dobrovoľníci, ktorí rozdávali propagačné letáčiky a zrkadielka.

Deň krivých zrkadiel však nebol len bratislavskou akciou. V mestách Malacky, Trnava, Trenčín, Gelnica, Prešov,  Spišská Nová Ves, Banská Bystrica, Tornaľa, Partizánske ste mali možnosť stretnúť ľudí s mentálnym postihnutím a ich sympatizantov. Zabávali Vás na koncertoch, športových podujatiach, potešili výrobkami z chránených dielní, ukázali výtvarné práce talentovaných ľudí a najmä ste sa mohli dozvedieť veľa o živote ľudí s mentálnym postihnutím.

Deň krivých zrkadiel podporili Ministerstvo kultúry SR, Nadácia Dalkia, Mestská časť Bratislava Staré mesto, Magistrát hl.mesta SR Bratislava, MC Donald´s SR, BigMedia, spol s r.o..

2013

2012

Úderom štrnástej hodiny sa začal vzrušujúci, úžasný bubnový sprievod ulicami starého mesta. Na čele Campana Batucada a Paťka Garajová Jarjabková, za nimi dobrovoľníci v zelených tričkách s nápismi Deň krivých zrkadiel a Sme takí istí ako vy. Chceme žiť s vami“, nasledovali sebaobhajcovia, ľudia s mentálnym postihnutím, rodičia, zamestnanci a klienti zariadení sociálnych služieb a ľudia dobrej vôle, ako napríklad Danka Kuhnová z Ministerstva kultúry SR. Ale aj iní. Bubeníci bubnovali, spievalo sa, bola to neskutočne skvelá atmosféra. Šírila sa veľmi pozitívna a veľká energia, ktorá prenikala až do špiku kostí. Rozdávali sa letáčiky, zrkadielka, časopisy, sprievodníci pozývali ľudí na Hviezdoslavovo námestie. A pri tom tančili. Život na uliciach akoby sa na okamih zastavil, zvedaví ľudia nás sledovali, dokonca sa vykláňali ľudia z okien domov, vybiehali z reštaurácií, z pracovísk. Fotili a točili si nás. Jednoducho nezabudnuteľný zážitok. Na záver bubeníci priviedli sprievod späť na Hviezdoslavovo námestie a odštartovali DKZ. Už tradične ho zahájila Paťka a prvé slovo dala starostke MČ Bratislava Staré Mesto Táni Rosovej, ktorá všetkých privítala na domácej pôde. Pani starostka prevzala nad naším podujatím záštitu, ba schválila aj dotáciu na DKZ z Fondu Táni Rosovej 200,- € na nákup a potlač zelených DKZ-kových tričiek. Tie tričká bol dobrý nápad, v sprievode, ale i na námestí sme sa odlišovali od „davu“. Mestská časť Bratislava Staré Mesto nám bezplatne prenajala priestory na Hviezdoslavovom námestí a pomohli nám pri organizačnom zabezpečení akcie.

Tohtoročné podujatie svojou návštevou poctila i podpredsedníčka Národnej rady SR pani Erika Jurinová, ktorá sa živo zaujímala o ľudí s mentálnym postihnutím a navštívila všetky stánky, v ktorých svoje výrobky predávali zariadenia sociálnych služieb. Prvá viceprimátorka pani Viera Kimerlingová, pozdravila účastníkov v mene Magistrátu hl. mesta SR Bratislavy minulý rok, aj tento rok. Naše združenie už pozná, zúčastnila sa aj slávnostnej konferencie pri príležitosti 25. výročia ZPMP. Nasledovali kultúrne vystúpenia, jedno divadlo striedalo druhé. A každé bolo úplné iné. A každé bolo plné emócií a radosti. Najskôr to bola „Sopka“ z DSS Hestia Pezinok. Príbeh zaľúbeného páru prerozprávali a pretančili klienti aj zamestnanci, no roztancovali aj prizerajúcich sa. Pokračoval cyklus piesní, hudby a tanca malého hudobnodramatického telesa ZPMP v SR „Pozrite sa!“ a tretím divadelným telesom bolo „Stopy snov“ z DSS Prima Bratislava, ktorí predviedli pohľad do zákulisia prípravy divadelného predstavenia o ceste na ostrov. Spolu s nimi sme sa aj my zasnívali a vyskúšali si byť hercami.

Bez dobrých ľudí a sponzorov by sme DKZ robili oveľa ťažšie. Takými už tradičnými sú Ministerstvo kultúry SR a Nadácia Dalkia. O svojich pocitoch, ale aj o tom, prečo podporujú takéto aktivity sa na námestí vyjadrili pani Kuhnová (MK SR) a pán Červenka (Nadácia Dalkia). Generálny riaditeľ Dalkia, a.s. Vincent Barbier pre www.zpmpvsr.sk povedal: "V Dalkii si uvedomujeme našu zodpovednosť zlepšovať kvalitu života našich klientov prostredníctvom služieb, ktoré im poskytujeme. Nikdy však nezabúdame na sociálny a spoločenský rozmer, preto s radosťou opätovne podporujeme Deň krivých zrkadiel. Našou najväčšou odmenou sú usmiate tváre ľudí, ktorým je tento deň určený."

Deň krivých zrkadiel 2012 prezentoval myšlienky integrácie, začleňovania a rúcania predsudkov či stereotypov, čo je jeho hlavným cieľom. Okrem toho však bol výnimočný i tým, že sa niesol v znamení kampane Nechcem, ale musím , ktorú naše združenie odštartovalo prvého júna. Jej cieľom je presvedčiť verejnosť, že aj ľudia s mentálnym postihnutím majú právo rozhodovať o svojom živote. A preto na námestí zazneli aj dôležité a vážne posolstvá o ľudských právach, o Dohovore OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, o tom, aké dôležité sú rozhodnutia každého z nás. Paťka vyspovedala nielen hostí, ale aj Ivetu Mišovú, Zuzku Stavrovskú a sebaobhajcov Terezku Ráchelovú a Riša Drahovského. Všetky rozhovory boli popretkávané vystúpeniami umelcov. Popri tom všetkom sa odohrávalo trhovisko, ktoré by sa dalo nazvať „Farebný svet plný fantázie, umenia a šikovnosti“. Množstvo ľudí si okrem programu prezrelo všetky stánky a kúpou výrobkov podporilo toho „svojho“ favorita. Kto bol hladný, mohol sa občerstviť v neďalekom altánku, kde kraľovala kaviarnička Radnička. A kto bol smädný, zastavil sa pri stanovišti McDonald’s, ktorý tradične čapoval džúsy a úplne zdarma! Dalkia pripravila pre deti cukríky a balóniky.

Vyvrcholením všetkého bol koncert Zuzky Smatanovej, ktorá roztancovala námestie. Kto tam bol, zažil a kto nie, môže fakt banovať. Nebesia sa nad nami zľutovali, počasie vydržalo, program sa vydaril, nikto sa nezranil... :) Tešíme sa opäť o rok!

 

2011

Počas Dňa krivých zrkadiel, ktorý sa konal 12. 6. v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí, mali návštevníci možnosť vidieť bubnovú školu Rytmika, folklórne súbory Javorček a Lipa, divadelný súbor Pozrite sa!, ich kolegov, divadelníkov z DSS Prima, a orchester Hugo Čávez Orchestra. Sprievodný program tvorili chránené dielne a zariadenia sociálnych služieb, ktoré v sprievode svojich klientov prišli predávať svoje výrobky. Alternatívu ponúklo i o. z. Štúdio zážitku, s ktorým sme spolupracovali pri vytváraní »kaviarne pod holým nebom«, kde sa mohli okoloidúci zastaviť, osviežiť a porozprávať s človekom s mentálnym postihnutím. V priestore boli inštalované lanové prekážky, ktoré symbolizovali prekážky, ktoré denno-denne prekonávajú ľudia s postihnutím.

Počas DKZ sa ulicami Starého mesta prechádzali dobrovoľníci, ktorí okoloidúcich pozývali na hlavný i sprievodný program a obdarúvali ich ručne maľovanými zrkadielkami, ktoré sme pripravili s pomocou zariadení sociálnych služieb z Bratislavy. Hlavná myšlienka Dňa krivých zrkadiel "Sme iní, nie horší. Dovoľte nám žiť s vami, nie vedľa vás." zaznela v roku 2011 aj v iných slovenských mestách, čím sa naplnil celoslovenský rozmer projektu. Boli to mestá Gelnica, Partizánske, Dolný Kubín, Spišská Nová Ves, Nové Zámky, Nitra, Prešov a Komárno. Projekt Krivé zrkadlá už šiesty rok zvyšuje informovanosť širokej verejnosti, vyvracia mylné presvedčenia. Ľudia s mentálnym postihnutím dostávajú príležitosť vyjsť zo zariadení či bytov a prezentovať svoj talent, svoje názory, priamo v centre diania – v centrách miest.

Deň krivých zrkadiel 2011 finančne podporili Ministerstvo kultúry SR, Mestská časť Bratislava – Staré mesto, Nadácia Dalkia.

2010

Samotný Deň krivých zrkadiel bol rozdelený na dopoludňajšiu a popoludňajšiu časť. Program začal o 10.00 na Hviezdoslavovom námestí. Programom sprevádzala Patrícia Garajová-Jarjabková. Vystúpili predovšetkým talentovaní deti a dospelí ľudia s mentálnym postihnutím. Diváci mohli sledovať vystúpenie folklórnych súborov Javorček a Lipa, divadelného súboru Pozrite sa!, ďalej tanečné a hudobné predstavenia žiakov Špeciálnej základnej školy na Dúbravskej ceste a súboru Tri noty do nôty. Podujatie svojou prítomnosťou podporili aj starostka MČ Staré mesto Andrej Petrek a starosta MČ Petržalka Milan Ftáčnik. Za Ministerstvo kultúry SR vystúpila Daniela Kuhnová. Za ZPMP v SR vystúpili sebaobhajci a rodičia.

Popoludňajší program sa konal v divadle Aréna v Petržalke. Išlo o benefičný koncert, výťažok ktorého poputoval na aktivity určené na podporu ľudí s mentálnym postihnutím. Širokej verejnosti sa predstavili aj predajcovia originálnych výrobkov z chránených dielní z Bratislavy a okolia. Koncert otvorila Jana Kirschner a Gladiátor. Koncert bol zároveň príležitosťou na verejné predstavenie televízneho spotu kampane Za dôstojný život ľudí s mentálnym postihnutím, ktorú ZPMP v SR odštartovalo práve 12.6.2010 a trvala do konca októbra 2010.

Ohlasy na Deň krivých zrkadiel 2010 boli iba pozitívne. Viacerí návštevníci zhodnotili dopoludnie na Hviezdoslavovom námestí ako príjemnú, pozitívnu akciu. Zároveň prejavili prekvapenie nad schopnosťami a zručnosťami ľudí s mentálnym postihnutím, o ktorých mali predtým nižšiu mienku. Novinkou bol aj koncert v divadle Aréna. I ten sa stretol s výlučne kladnou spätnou väzbou.

Deň krivých zrkadiel 2010 bol podobne ako jeho predchádzajúcu ročníky, koncipovaný s cieľom predstaviť širokej verejnosti talent ľudí s mentálnym postihnutím. Projekt si kládol za cieľ i odbúrať predsudky a pozitívne ovplyvniť postoje verejnosti voči občanom s mentálnym postihnutím a napomôcť tak integrácii.

Význam projektu spočíva v jeho unikátnosti a celoslovenskom rozmere. Na Slovensku neexistuje obdobné podujatie, ktoré by v takom rozsahu informovalo širokú verejnosť o talente ľudí s mentálnym postihnutím a ich schopnostiach. Prínos projektu pre kvalitu života ľudí s mentálnym postihnutím je tiež nepopierateľný – šírením pozitívnych informácií a správ o mentálnom postihnutí napomáhame k zmene spoločenského povedomia. Veľmi sa nám osvedčilo aj spájanie mladých dobrovoľníkov z radov študentov a ľudí s mentálnym postihnutím, klientov zariadení sociálnych služieb. Všetci študenti vyjadrili nadšenie zo spolupráce (pri propagovaní akcie a zbierky v uliciach Bratislavy).

Deň krivých zrkadiel 2010 a kampaň finančne a materiálne podporili Ministerstvo kultúry SR, Mestská časť Bratislava – Staré mesto, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Nadácia Dalkia, KOH-I-NOOR HARDTMUTH Slovakia,a.s.

2009

“Sme iní, nie horší. Dovoľte nám žiť s vami, nie vedľa vás.” Táto veta bola opäť mottom Dňa Krivých zrkadiel 2009. Počas tohto dňa sa v rôznych mestách Slovenska konali verejné vystúpenia ľudí s mentálnym postihnutím, vystúpenia spevákov a speváckych skupín, tvorivé dielne a výstavky prác detí a dospelých ľudí s mentálnym postihnutím. Cieľom Dňa krivých zrkadiel 2009 bolo poskytnúť širokej verejnosti osobnú skúsenosť s ľuďmi s mentálnym postihnutím, s ich prácou a životmi a tým napomôcť k odbúravaniu predsudkov a postojov voči ľuďom s mentálnym postihnutím.

Na Hviezdoslavovom námestí pestrý program dopomohli vytvoriť nielen umelecké súbory (folklórny súbor Javorček a Lipa, hudobná skupina Desmod, vystúpenie detí zo Špeciálnej materskej školy Mišíková) ale tiež vystúpenie bratislavských a malackých sebaobhajcov, vystúpenia osobností.

Propagácia podujatia prebehla za pomoci dobrovoľníkov a samotných ľudí s mentálnym postihnutím deň pred akciou priamo v uliciach Bratislavy. Dobrovoľníci sa v skupinkách prechádzali centrom mesta a rozdávali plagáty s pozvánkami. Ako propagačný materiál sme okrem plagátov a pozvánok použili aj ručne maľované zrkadielka, ktoré zdobili klienti viacerých zariadení. Priamo na mieste sa 12. júna mohli okoloidúci pokochať aj ďalšou tvorbou rôznych zariadení a chránených dielní, ktorá bola vystavené v predajných stánkoch pod pódiom. V deň akcie sme sa prezentovali v Rannom magazíne STV a v rádiu Viva. Samotné podujatie navštívili TV Bratislava, TV LUX a STV. Z rozhlasových médií to bol Slovenský rozhlas.

Tento rok sme v súvislosti s Dňom krivých zrkadiel zorganizovali aj verejnú SMS zbierku a tiež zbierku počas akcie v uliciach Bratislavy. S realizáciou druhej spomínanej formy zbierky nám pomohlo dobrovoľníci, ktorí sa nášho podujatia zúčastnili v rámci projektu Nadácie Pontis „Naša Bratislava“. Okrem Bratislavy sa Deň krivých zrkadiel v roku 2009 uskutočnil aj v mestách Malacky, Trenčín, Stropkov, Trnava, Spišská Nová Ves, Partizánske, Gelnica, Kežmarok, Poprad, Nové Zámky a Vranov nad Topľou. SMS zbierku sme zrealizovali s podporou Spoločnosti DMS (Donor message service). O jej prezentáciu sa postarali mediálni partneri – Rádio Viva, Slovenský rozhlas a Televízia Bratislava. Spolu sa vyzbieralo 1442,17 eur, ktoré boli použité na realizáciu rekondično–integračných pobytov ľudí s mentálnym postihnutím a ich rodín a na vzdelávanie.

Deň krivých zrkadiel 2009 finančne a materiálne podporili Ministerstvo kultúry SR, Mestská časť Bratislava – Staré mesto a Nadácia Slovenskej sporiteľne.

2008

V roku 2008 sme akciu organizovali pod záštitou starostu MČ Bratislava Staré mesto Andreja Petreka s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Hlavným cieľom projektu bolo odbúravanie predsudkov voči ľuďom s mentálnym postihnutím a upovedomenie verejnosti o tom, že ľudia s mentálnym postihnutím žijú a chcú žiť medzi nami.

Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa konal koncert, na ktorom vystúpili umelci a osobnosti osobnosti, sebaobhajci a umelci - folklórny súbor Javorček a Lipa, Dominika Mirgová, Michal Chrenko a skupina Wega, La3no Cubano, Divadlo Pozrite sa a ďalší, moderovala Patrícia Garajová – Jariabková. Do spolupráce sa zapojili domovy sociálnych služieb z Haanovej ul., Javorinskej ul., Sibírskej ul., Lipského ul., PSC a chránená dielňa Impulz zo Žehrianskej ul., DSS a chránené dielňa Prima z Banšelovej ul. V spolupráci s dobrovoľníkmi z radov študentov, rodičov, príbuzných a sympatizantov sme spoluobčanom rozdávali zrkadielka a propagačné materiály.

Počas dňa sa konali v Bratislave, Dunajskej Strede, Gelnici, Kežmarku, Komárne, Košiciach, Malackách, Nitre, Nových Zámkoch, Partizánskom, Poprade, Senci, Spišskej Novej vsi, Trenčíne, Vranove nad Topľou, verejné vystúpenia umelcov s mentálnym postihnutím, vystúpenia spevákov a speváckych skupín a rôzne tvorivé dielne. Do spolupráce sa zapojili dobrovoľníci z radov študentov, ako aj z miestnych Združení na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím.

Projekt bol podporený Ministerstvom kultúry SR, MČ Bratislava Staré Mesto a sponzormi.

2007

V roku 2007 sme akciu organizovali pod záštitou starostu MČ Bratislava Staré mesto Andreja Petreka s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Hlavným cieľom projektu bolo odbúravanie predsudkov voči ľuďom s mentálnym postihnutím a upovedomenie verejnosti o tom, že ľudia s mentálnym postihnutím žijú a chcú žiť medzi nami.

Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa konal koncert, na ktorom vystúpili umelci a osobnosti ako napríklad Zdenka Predná, skupiny R.U.R., Aram Garochlanjan, La3no Cubano, folklórny súbor Javorček, tanečný súbor Sillmarion, Samba Bratucada, Divadlo pre všetkých a ďalší, moderoval pán Gregor Mareš. V rámci hovoreného slova vystúpili sebaobhajci, rodičia, dobrovoľníci a osobnosti verejného života.

Počas dňa sa konali v Bratislave, Malackách, Skalici, Dunajskej Strede, Vrbovom, Nitre, Partizánskom, Nových Zámkoch, Komárne, Liptovskom Mikuláši, Poprade, Kežmarku, Stropkove, Krupine, Spišskej Novej Vsi, Vranove nad Topľou, Košiciach verejné vystúpenia umelcov s mentálnym postihnutím, vystúpenia spevákov a speváckych skupín a rôzne tvorivé dielne. Do spolupráce sa zapojili dobrovoľníci z radov študentov stredných a vysokých škôl, ako aj z miestnych Združení na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím.

2006

Hlavným cieľom tohto projektu bolo odbúravanie predsudkov voči ľuďom s mentálnym postihnutím a upovedomenie verejnosti o tom, že ľudia s mentálnym postihnutím žijú a chcú žiť medzi nami. Program pozostával z verejnej finančnej zbierky a kultúrneho programu.

Do spolupráce sa zapojilo 57 dobrovoľníkov, študentov stredných a vysokých škôl. Stredoškolskí študenti sa zúčastnili verejnej finančnej zbierky, ktorá sa konala v deň akcie v uliciach mesta Bratislavy. Dobrovoľníci zastavovali ľudí, aby im venovali leták a pohľadnicu so zrkadielkom. Keďže nás podporilo Ministerstvo kultúry SR, ktorého finančné prostriedky sme použili na výrobu pohľadníc so zrkadielkom, tieto pohľadnice sa nepredávali, ale rozdávali občanom, ktorí prispeli do tejto zbierky.

Finančné prostriedky boli použité na realizáciu vzdelávacích aktivít pre ľudí s mentálnym postihnutím, na nákup rehabilitačných a kompenzačných pomôcok a na nákup muzikoterapeutických pomôcok do chráneného bývania na Hanulovej ulici č. 3 v Bratislave. Vyvrcholením celej akcie bol koncert, ktorý sa konal na Hlavnom námestí v Bratislave v podvečerných hodinách. Vystupovali tam ľudia s mentálnym postihnutím z domovov sociálnych služieb v Bratislave, sebaobhajcovia – ľudia s mentálnym postihnutím, osobnosti, ako aj známi slovenskí umelci.

2005

10. júna 2005 prebehla vo všetkých Obchodných domoch a Hypermarketoch TESCO verejná finančná zbierka, súčasťou ktorej bolo aj podujatie Tajomstvo krivých zrkadiel. Podujatie sa konalo v HM TESCO Zlaté piesky. V programe vystúpili hudobní umelci - rocková skupina Planet Caravan, speváčka Anna Repková s klávesovým sprievodom Miroslava Boldiša, hudobná skupina Prorock. Podujatie moderovala Patrícia Jariabková. Ďalej vystúpili predstavitelia verejného života, zástupcovia ZPMP v SR, zástupca TESCO STORES SR, ľudia s mentálnym postihnutím.

Za podporu ďakujeme: TESCO STORES SR, a.s, Rádiu Twist a umelcom, ktorí vystúpili bez nároku na honorár.

 

 

 

Sledujte nás

Sme aj na sociálnych sieťach.
Sledujte nás a spojte sa s nami!

Sponzor webu:


Ďakujeme za bezplatný webhosting od firmy Websupport

Práve tu je 52 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Nachádzaš sa tu: Home Čo robíme Naše aktivity Deň krivých zrkadiel